Podsumowanie maja

PODSUMOWANIE MIESIĄCA

Co wydarzyło się na rynku walutowym w maju 2021?

W maju zgodnie z przewidywaniami złoty umocnił się względem pozostałych walut. Wpływ na to miał spadek liczby zarażonych co pozwoliło na stopniowe odmrażanie gospodarki. Spadły kursy wszystkich walut, a liderem spadków był dolar - dawno już nie były obserwowane kursy poniżej 3,70 PLN. Co dalej? Prawdopodobny jest korekcyjny wzrost - kursy spadały przez dwa ostatnie miesiące. Rekordzistą spadków był dolar - spadek o ponad 7%.W tabeli zestawienie zmian w okresie 30.04-31.05.2021.

Zmiany kursów

Podsumowanie kwietnia

PODSUMOWANIE MIESIĄCA

Co wydarzyło się na rynku walutowym w kwietniu 2021?

W kwietniu na rynku walut obserwowaliśmy klasyczną korektę. Te waluty których kursy najbardziej wzrosły były liderami spadków w kwietniu. Dolar potaniał o 5%, funt brytyjski około 4 %, a spadek kursów pozostałych walut nie przekroczył 2%. Co wpłynęło na kursy? Na pewno wzrost liczby zaszczepionych, spadek liczby dziennych zarażeń i obietnice odmrażania gospodarki. Co w maju? Jeżeli dalej będą spadać dzienne liczby zakażonych i gospodarka będzie dalej rozmrażana można liczyć na dalsze umacnianie się złotówki.W tabeli zestawienie zmian w okresie 31.03-30.04.2021.

Zmiany kursów

Podsumowanie marca

PODSUMOWANIE MIESIĄCA

Co wydarzyło się na rynku walutowym w marcu 2021?

Niestety, wzrost liczby zakażonych i następny lockdown fatalnie wpłynął na kursy polskiej waluty w marcu. Wszystkie waluty solidarnie zdrożały i były to wzrosty niestety duże. Liderem wzrostów był dolar amerykański - wzrosty na poziomie 6%. Niewiele we wzrostach ustępował mu funt brytyjski - kurs tej waluty wzrósł o około 5%. Wzrosty pozostałych walut były na poziomie 2-3%. Co w przyszłym miesiącu? Wydaje się, że obostrzenia powinny być stopniowo znoszone i wzrosty marcowe powinny być skorygowane. Przewidywania - delikatne wzrosty (około 2-3%). W tabeli zestawienie zmian w okresie 26.02-31.03.2021.

Zmiany kursów

Podsumowanie lutego

PODSUMOWANIE MIESIĄCA

Co wydarzyło się na rynku walutowym w lutym 2021?

Luty na rynku walut był wyjątkowo spokojny. Wahania kursów były nieduże, oscylowały w okolicach 1%. Wyjątkiem był frank szwajcarski, którego kurs obniżył się o ponad 2%. Jedyną walutą, która umocniła się względem złotego był funt brytyjski, ale jego wzrost był też symboliczny. Co dalej z kursami walut? Wydaje się, że dopóki nie będzie przełomu z koronawirusem jesteśmy skazani na stabilizację kursów. Zmiana kursów powyżej 2% byłaby dużą niespodzianką. W tabeli zestawienie zmian w okresie 29.01-26.02.2021.

Zmiany kursów

Podsumowanie grudnia

PODSUMOWANIE MIESIĄCA

Co wydarzyło się na rynku walutowym w grudniu 2020?

W minionym miesiącu (grudniu) trzy waluty podrożały a jedynie dolar amerykański zanotował spadki. Wzrost walut był bardzo podobny dla wszystkich walut - kursy skupu wzrosły o około 1,3%, a sprzedaży o około 2% ( zwraca uwagę wzrost widełek - różnicy między kursami skupu, a sprzedaży). Dolar amerykański był jedyną waluta w zestawieniu, której kursy spadły - jest to niewątpliwie wynik sytuacji politycznej w USA. Działania Donalda Trumpa wprowadzają chaos i destabilizację co nie służy amerykańskiej walucie. Wydaje się, że pandemia spowszedniała i chwilowo nie ma wpływu na ceny walut w Polsce. Przewidywania? Styczeń nie powinien przynieść dużych zmian w kursach głównych walut - nie powinny się zmienić więcej niż 1,5%. W tabeli zestawienie zmian w okresie 30.11-31.12.2020.

Zmiany kursów

Podsumowanie listopada

PODSUMOWANIE MIESIĄCA

Co wydarzyło się na rynku walutowym w listopadzie 2020?

W minionym miesiącu (listopadzie) wszystkie waluty solidarnie potaniały i były to spadki kilkuprocentowe. Liderem spadków był dolar amerykański - zgodnie z przewidywaniami analityków zwycięstwo w wyborach prezydenckich Joe Bidena nie pomogło amerykańskiej walucie. Walutą, która była wiceliderem spadków był frank szwajcarski - spadek wyniósł około 4%. Jakie są przewidywania odnośnie kursów walut w grudniu? Tradycyjne ostatnio zastrzeżenie - wszystko zależy od rozwoju pandemii. Jeżeli nie będzie drastycznych zmian kursy powinny zachowywać się w sposób stabilny - zmiany nie powinny przekroczyć 1,5%. W tabeli zestawienie zmian w okresie 30.10-30.11.2020.

Zmiany kursów

Podsumowanie października

PODSUMOWANIE MIESIĄCA

Co wydarzyło się na rynku walutowym w październiku 2020?

W minionym miesiącu (październiku) po raz drugi z kolei wszystkie waluty odnotowały wzrosty w stosunku do cen na koniec poprzedniego miesiąca. Największe wzrosty odnotował funt brytyjski (ponad 2,5%). Podobny poziom wzrostów zanotował frank szwajcarski, euro i dolar zanotowały wzrosty na poziomie 2%. Co dalej w listopadzie? Wszystko zależy od rozwoju pandemii i działania rządu - ewentualny lockdown gospodarki może zakończyć się silnymi wzrostami kursów walut (szczególnie franka szwajcarskiego). Na kurs dolara wpływ mogą mieć wyniki listopadowych wyborów prezydenckich w USA - analitycy uważają, że zwycięstwo Bidena spowoduje spadek kursu dolara. Jak będzie - już niedługo się przekonamy. W tabeli zestawienie zmian w okresie 30.09-30.10.2020.

Zmiany kursów

Podsumowanie września

PODSUMOWANIE MIESIĄCA

Co wydarzyło się na rynku walutowym we wrześniu 2020?

W minionym miesiącu (wrześniu) wszystkie waluty odnotowały wzrosty w stosunku do cen na koniec sierpnia. Liderem wzrostów był dolar - odreagował on słabość z poprzednich miesięcy i zakończył miesiąc zwyżka kursu o prawie 4,5%. Euro i frank szwajcarski odnotowały wzrosty na poziomie 2,5-3%. Najsłabiej z głównych walut zachowywał się funt brytyjski - zakończył miesiąc kosmetyczna zmianą kursu na poziomie 1%. Co dalej w październiku? Moim zdaniem należy spodziewać się wzrostu kursów walut na poziomie 1,5-2%. Wyjątkiem może być frank szwajcarski - jeżeli koronawirus zdecydowanie zaatakuje waluta ta może znacznie zyskać na wartości w stosunku do innych walut. W tabeli zestawienie zmian w okresie 31.08-30.09.2020.

Zmiany kursów

Podsumowanie sierpnia

PODSUMOWANIE MIESIĄCA

Co wydarzyło się na rynku walutowym w sierpniu 2020?

Miniony miesiąc (sierpień) przyniósł bardzo nieznaczne zmiany kursów głównych walut. Zgodnie z moimi przewidywaniami na rynku walutowym było po prostu nudno. Nie sprawdziły się moje przewidywania odnośnie korekcyjnego wzrostu kursu dolara - jego notowania osiągnęły w sierpniu lokalne minima. Co we wrześniu? Wydaje mi się,że wrzesień przyniesie kilkuprocentowe wzrosty kursów walut. W tabeli zestawienie zmian w okresie 31.07-31.08.2020.

Zmiany kursów

Podsumowanie lipca

PODSUMOWANIE MIESIĄCA

Co wydarzyło się na rynku walutowym w lipcu 2020?

W minionym miesiącu (lipcu) kursy wszystkich walut solidarnie spadły, ale były to spadki o różnej wartości. O ile w przypadku funta brytyjskiego możemy mówić o kosmetycznej korekcie (zmiany około 0,5%) to w przypadku kursu dolara amerykańskiego zmiana była bardzo znacząca (na poziomie 6,5%). Kurs euro zmniejszył się w skali miesiąca o około 1,5%, a franka szwajcarskiego o 2%. Lipiec był miesiącem, gdzie zmiany kursów walut się "rozwarstwiły" - pojawiły się duże różnice między cenami walut na przestrzeni miesiąca. W najbliższym czasie (sierpniu) spodziewam się niewielkich zmian kursów z wyjątkiem kursu dolara - oczekuję korekcyjnego wzrostu kursu.W tabeli zestawienie zmian w okresie 30.06-31.07.2020.

Zmiany kursów

Podsumowanie czerwca

PODSUMOWANIE MIESIĄCA

Co wydarzyło się na rynku walutowym w czerwcu 2020?

Miniony miesiąc (czerwiec) charakteryzował się małymi wahaniami kursów. Maksymalne zmiany oscylowały w granicach jednego procenta - rynek walut sprawiał wrazenie pogrążonego w letargu. W tabeli zestawienie zmian w okresie 29.05-30.06.2020.

Zmiany kursów

Podsumowanie maja

PODSUMOWANIE MIESIĄCA

Co wydarzyło się na rynku walutowym w maju 2020?

Miniony miesiąc (maj) charakteryzował się zdecydowanymi spadkami kursów. Wszystkie waluty staniały, a niektóre z nich osiągnęły ceny które dawno nie były oglądane. Funt brytyjski spadł poniżej 5 pln i był rekordzistą spadków. Dolar był następną walutą, która mocno staniała - na koniec maja cena tej waluty balansowała na granicy 4 pln. Najmniejszy spadek wartości był udziałem euro - w stosunku do końca kwietnia ceny spadły o około 2%. Moim zdaniem do wyborów waluty powinny zachowywać się stabilnie - gwałtowniejsze ruchy przewiduję po wyborach. W tabeli zestawienie zmian w okresie 30.04-29.05.2020.

Zmiany kursów

Podsumowanie kwietnia

PODSUMOWANIE MIESIĄCA

Co wydarzyło się na rynku walutowym w kwietniu 2020?

Miniony miesiąc (kwiecień) charakteryzował się małymi zmianami kursów. Miesięczny wykres kursów walut (szczególnie w drugiej połowie miesiąca) był płaski. Mam wrażenie, że jest to klasyczna cisza przed burzą. Przewiduję, że kursy walut w maju będą zmieniać się w sposób bardziej zdecydowany. W którą stronę? Ja obstawiam wzrost kursów walut w stosunku do złotówki. W tabeli zestawienie zmian w okresie 31.03-30.04.2020.

Zmiany kursów

Podsumowanie marca

PODSUMOWANIE MIESIĄCA

Co wydarzyło się na rynku walutowym w marcu 2020?

W minionych miesiącu (marcu) było bardzo nerwowo. Kursy walut zmieniały sie bardzo gwałtownie i zmiany te były duże. Ostatecznie w marcu wszystkie waluty wzrosły i były to wzrosty w granicach 5%. Nie dotyczy to tylko funta brytyjskiego - dla tej waluty zmiana kursu w stosunku do końca poprzedniego miesiąca była na poziomie 1%. Warto również zwrócić uwagę na różnicę między ceną zakupu i ceną sprzedaży - o ile wcześniej była ona na poziomie 2gr to teraz różnica wynosi około 7gr. W tabeli zestawienie zmian w okresie 28.02-31.03.2020.

Zmiany kursów

Podsumowanie lutego

PODSUMOWANIE MIESIĄCA

Co wydarzyło się na rynku walutowym w lutym 2020?

W minionych miesiącu (lutym) liderem wzrostów był frank szwajcarski (CHF) - jego kurs wzrósł o około 1,5%. Wzrosły kursy również dolara amerykańskiego (USD) oraz euro (EUR) - były to wzrosty w granicach 0,75% - 0,91%. Jedyną walutą, która na przestrzeni miesiąca odnotowała spadki był funt brytyjski (GBP) - spadek o około 0,9%. W tabeli zestawienie zmian w okresie 31.01-28.02.2020.

Zmiany kursów