To co się wydarzyło na rynku walut w grudniu było typową korekta techniczną. Po tym jak w listopadzie wszystkie waluty odnotowały wzrosty kursów w grudniu wszystkie solidarnie straciły na wartości. Największe spadki odnotowało euro, które straciło na wartości około 2%. Walutą, która miała najmniejsze spadki był funt brytyjski - spadek kursu był w okolicach 0,5% (ale ta waluta w listopadzie odnotowała najmniejsze wzrosty). Przewidywania na styczeń? Prognozuję delikatne wzrosty, które nie powinny przekroczyć 1%. W tabeli zestawienie zmian w okresie 30.11-31.12.2021.
Miniony miesiąc (listopad) charakteryzował się gwałtownymi zmianami kursów. Skali zmian nie oddaje zestawienie zmian kursów w ciągu miesiąca. O wielkości zmian cen walut świadczą różnice między najwyższymi i najniższymi kursami walut — różnice te w ciągu 30 dni przekraczały 20gr(procentowo są to zmiany na poziomie 5%). Jak zachowywały się w listopadzie poszczególne waluty? Wszystkie kursy wzrosły — liderami wzrostów był dolar amerykański i frank szwajcarski (wzrosty ponad 3%). Wzrosty euro i funta brytyjskiego oscylowały w okolicach 1%. Co dalej? Trudna odpowiedź — wiele czynników może wpłynąć na notowania (Covid, sytuacja na wschodniej granicy, potencjalny konflikt rosyjsko-ukraiński). Te czynniki niestety mogą wpłynąć na deprecjację ceny polskiej waluty. W tabeli zestawienie zmian w okresie 29.10.-30.11.2021.
Miniony miesiąc (październik) jeżeli by się spojrzało tylko na zmiany kursów w ciągu miesiąca można by uznać za wyjątkowo spokojny - zmiany kursów żadnej z głównych walut nie przekroczyły 2%. Ale są to tylko pozory - kurs dolara i euro w ciągu miesiąca zmieniał się dość gwałtownie. Wpływ na takie zachowanie tych walut miała sytuacja międzynarodowa - spór Polski z Unią europejską i nałożone na Polskę kary. Kursy walut funta brytyjskiego i franka szwajcarskiego zachowywały się trochę inaczej - stabilnie rosły. Co nas czeka w listopadzie? Bardzo prawdopodobny jest wzrost kursów walut. Polska dalej jest w konflikcie z Unią Europejską, codziennie naliczane są kary i jak na razie nie widać żeby udało się osiągnąć kompromis. Na osłabienie kursu złotego wpływa również stanowisko NBP, który utrzymuje niskie stopy procentowe. W tabeli zestawienie zmian w okresie 30.09-29.10.2021.
Sierpień na rynku walut był bardzo spokojny. Mimo sytuacji w Afganistanie brak było gwałtownych ruchów cen walut - zachowywały się one nad wyraz sennie. Nawet kurs franka szwajcarskiego, waluty zyskującej przy zawirowaniach na świecie był zaskakująco stabilny. Jedyną walutą, której kurs wzrósł był dolar amerykański, ale czy wzrost poniżej jednego grosza należy traktować jako wzrost?! Kursy pozostałych walut spadły - największe spadki zanotował funt brytyjski (około 1,5%). Co dalej z kursami? Wydaje się, że w najbliższym czasie ze względu na inflację w Polsce należy spodziewać się wzrostu kursów. W tabeli zestawienie zmian w okresie 30.07-31.08.2021.
W lipcu kursy walut solidarnie wzrosły - podobnie jak to miało miejsce w czerwcu. Skala wzrostów była jednak większa - najwięcej wzrosły ceny franka szwajcarskiego(CHF)- ponad 2,5%. Drugą walutą z największymi zmianami był funt brytyjski - wzrost o ponad 2%. Wzrosty dolara i euro były na poziomie 1%. Wydaje się, że wzrosty kursów walut mogą mieć związek z inflacją - jest ona największa od kilkunastu lat. Co dalej z kursami? Ważny będzie przebieg czwartej fali pandemii - jak wpłynie ona na gospodarkę. W najbliższej przyszłości bardzo prawdopodobny jest wzrost cen walut. W tabeli zestawienie zmian w okresie 30.06.-30.07.2021.
W czerwcu zmiany kursów były symboliczne - wszystkie ceny walut solidarnie wzrosły i był to wzrost symboliczny. Wzrosty Euro (EUR), funta brytyjskiego (GBP) i franka szwajcarskiego (CHF) były poniżej 1 %. Liderem wzrostów był dolar amerykański (USD) - jego kurs wzrósł prawie o 3%. Nie jest to niespodzianką, bo ta waluta odnotowała największe spadki i obecne wzrosty są korekcyjnym odbiciem. Co w lipcu? Prawdopodobna jest stabilizacja kursów na obecnym poziomie (oczywiście jeżeli nie wydarzy się nic nieprzewidywalnego :) ). W tabeli zestawienie zmian w okresie 31.05.-30.06.2021.
W maju zgodnie z przewidywaniami złoty umocnił się względem pozostałych walut. Wpływ na to miał spadek liczby zarażonych co pozwoliło na stopniowe odmrażanie gospodarki. Spadły kursy wszystkich walut, a liderem spadków był dolar - dawno już nie były obserwowane kursy poniżej 3,70 PLN. Co dalej? Prawdopodobny jest korekcyjny wzrost - kursy spadały przez dwa ostatnie miesiące. Rekordzistą spadków był dolar - spadek o ponad 7%.W tabeli zestawienie zmian w okresie 30.04-31.05.2021.
W kwietniu na rynku walut obserwowaliśmy klasyczną korektę. Te waluty których kursy najbardziej wzrosły były liderami spadków w kwietniu. Dolar potaniał o 5%, funt brytyjski około 4 %, a spadek kursów pozostałych walut nie przekroczył 2%. Co wpłynęło na kursy? Na pewno wzrost liczby zaszczepionych, spadek liczby dziennych zarażeń i obietnice odmrażania gospodarki. Co w maju? Jeżeli dalej będą spadać dzienne liczby zakażonych i gospodarka będzie dalej rozmrażana można liczyć na dalsze umacnianie się złotówki.W tabeli zestawienie zmian w okresie 31.03-30.04.2021.
Niestety, wzrost liczby zakażonych i następny lockdown fatalnie wpłynął na kursy polskiej waluty w marcu. Wszystkie waluty solidarnie zdrożały i były to wzrosty niestety duże. Liderem wzrostów był dolar amerykański - wzrosty na poziomie 6%. Niewiele we wzrostach ustępował mu funt brytyjski - kurs tej waluty wzrósł o około 5%. Wzrosty pozostałych walut były na poziomie 2-3%. Co w przyszłym miesiącu? Wydaje się, że obostrzenia powinny być stopniowo znoszone i wzrosty marcowe powinny być skorygowane. Przewidywania - delikatne wzrosty (około 2-3%). W tabeli zestawienie zmian w okresie 26.02-31.03.2021.
Luty na rynku walut był wyjątkowo spokojny. Wahania kursów były nieduże, oscylowały w okolicach 1%. Wyjątkiem był frank szwajcarski, którego kurs obniżył się o ponad 2%. Jedyną walutą, która umocniła się względem złotego był funt brytyjski, ale jego wzrost był też symboliczny. Co dalej z kursami walut? Wydaje się, że dopóki nie będzie przełomu z koronawirusem jesteśmy skazani na stabilizację kursów. Zmiana kursów powyżej 2% byłaby dużą niespodzianką. W tabeli zestawienie zmian w okresie 29.01-26.02.2021.
W minionym miesiącu (grudniu) trzy waluty podrożały a jedynie dolar amerykański zanotował spadki. Wzrost walut był bardzo podobny dla wszystkich walut - kursy skupu wzrosły o około 1,3%, a sprzedaży o około 2% ( zwraca uwagę wzrost widełek - różnicy między kursami skupu, a sprzedaży). Dolar amerykański był jedyną waluta w zestawieniu, której kursy spadły - jest to niewątpliwie wynik sytuacji politycznej w USA. Działania Donalda Trumpa wprowadzają chaos i destabilizację co nie służy amerykańskiej walucie. Wydaje się, że pandemia spowszedniała i chwilowo nie ma wpływu na ceny walut w Polsce. Przewidywania? Styczeń nie powinien przynieść dużych zmian w kursach głównych walut - nie powinny się zmienić więcej niż 1,5%. W tabeli zestawienie zmian w okresie 30.11-31.12.2020.
W minionym miesiącu (listopadzie) wszystkie waluty solidarnie potaniały i były to spadki kilkuprocentowe. Liderem spadków był dolar amerykański - zgodnie z przewidywaniami analityków zwycięstwo w wyborach prezydenckich Joe Bidena nie pomogło amerykańskiej walucie. Walutą, która była wiceliderem spadków był frank szwajcarski - spadek wyniósł około 4%. Jakie są przewidywania odnośnie kursów walut w grudniu? Tradycyjne ostatnio zastrzeżenie - wszystko zależy od rozwoju pandemii. Jeżeli nie będzie drastycznych zmian kursy powinny zachowywać się w sposób stabilny - zmiany nie powinny przekroczyć 1,5%. W tabeli zestawienie zmian w okresie 30.10-30.11.2020.
W minionym miesiącu (październiku) po raz drugi z kolei wszystkie waluty odnotowały wzrosty w stosunku do cen na koniec poprzedniego miesiąca. Największe wzrosty odnotował funt brytyjski (ponad 2,5%). Podobny poziom wzrostów zanotował frank szwajcarski, euro i dolar zanotowały wzrosty na poziomie 2%. Co dalej w listopadzie? Wszystko zależy od rozwoju pandemii i działania rządu - ewentualny lockdown gospodarki może zakończyć się silnymi wzrostami kursów walut (szczególnie franka szwajcarskiego). Na kurs dolara wpływ mogą mieć wyniki listopadowych wyborów prezydenckich w USA - analitycy uważają, że zwycięstwo Bidena spowoduje spadek kursu dolara. Jak będzie - już niedługo się przekonamy. W tabeli zestawienie zmian w okresie 30.09-30.10.2020.
W minionym miesiącu (wrześniu) wszystkie waluty odnotowały wzrosty w stosunku do cen na koniec sierpnia. Liderem wzrostów był dolar - odreagował on słabość z poprzednich miesięcy i zakończył miesiąc zwyżka kursu o prawie 4,5%. Euro i frank szwajcarski odnotowały wzrosty na poziomie 2,5-3%. Najsłabiej z głównych walut zachowywał się funt brytyjski - zakończył miesiąc kosmetyczna zmianą kursu na poziomie 1%. Co dalej w październiku? Moim zdaniem należy spodziewać się wzrostu kursów walut na poziomie 1,5-2%. Wyjątkiem może być frank szwajcarski - jeżeli koronawirus zdecydowanie zaatakuje waluta ta może znacznie zyskać na wartości w stosunku do innych walut. W tabeli zestawienie zmian w okresie 31.08-30.09.2020.
Miniony miesiąc (sierpień) przyniósł bardzo nieznaczne zmiany kursów głównych walut. Zgodnie z moimi przewidywaniami na rynku walutowym było po prostu nudno. Nie sprawdziły się moje przewidywania odnośnie korekcyjnego wzrostu kursu dolara - jego notowania osiągnęły w sierpniu lokalne minima. Co we wrześniu? Wydaje mi się,że wrzesień przyniesie kilkuprocentowe wzrosty kursów walut. W tabeli zestawienie zmian w okresie 31.07-31.08.2020.
W minionym miesiącu (lipcu) kursy wszystkich walut solidarnie spadły, ale były to spadki o różnej wartości. O ile w przypadku funta brytyjskiego możemy mówić o kosmetycznej korekcie (zmiany około 0,5%) to w przypadku kursu dolara amerykańskiego zmiana była bardzo znacząca (na poziomie 6,5%). Kurs euro zmniejszył się w skali miesiąca o około 1,5%, a franka szwajcarskiego o 2%. Lipiec był miesiącem, gdzie zmiany kursów walut się "rozwarstwiły" - pojawiły się duże różnice między cenami walut na przestrzeni miesiąca. W najbliższym czasie (sierpniu) spodziewam się niewielkich zmian kursów z wyjątkiem kursu dolara - oczekuję korekcyjnego wzrostu kursu.W tabeli zestawienie zmian w okresie 30.06-31.07.2020.
Miniony miesiąc (czerwiec) charakteryzował się małymi wahaniami kursów. Maksymalne zmiany oscylowały w granicach jednego procenta - rynek walut sprawiał wrazenie pogrążonego w letargu. W tabeli zestawienie zmian w okresie 29.05-30.06.2020.
Miniony miesiąc (maj) charakteryzował się zdecydowanymi spadkami kursów. Wszystkie waluty staniały, a niektóre z nich osiągnęły ceny które dawno nie były oglądane. Funt brytyjski spadł poniżej 5 pln i był rekordzistą spadków. Dolar był następną walutą, która mocno staniała - na koniec maja cena tej waluty balansowała na granicy 4 pln. Najmniejszy spadek wartości był udziałem euro - w stosunku do końca kwietnia ceny spadły o około 2%. Moim zdaniem do wyborów waluty powinny zachowywać się stabilnie - gwałtowniejsze ruchy przewiduję po wyborach. W tabeli zestawienie zmian w okresie 30.04-29.05.2020.
Miniony miesiąc (kwiecień) charakteryzował się małymi zmianami kursów. Miesięczny wykres kursów walut (szczególnie w drugiej połowie miesiąca) był płaski. Mam wrażenie, że jest to klasyczna cisza przed burzą. Przewiduję, że kursy walut w maju będą zmieniać się w sposób bardziej zdecydowany. W którą stronę? Ja obstawiam wzrost kursów walut w stosunku do złotówki. W tabeli zestawienie zmian w okresie 31.03-30.04.2020.
W minionych miesiącu (marcu) było bardzo nerwowo. Kursy walut zmieniały sie bardzo gwałtownie i zmiany te były duże. Ostatecznie w marcu wszystkie waluty wzrosły i były to wzrosty w granicach 5%. Nie dotyczy to tylko funta brytyjskiego - dla tej waluty zmiana kursu w stosunku do końca poprzedniego miesiąca była na poziomie 1%. Warto również zwrócić uwagę na różnicę między ceną zakupu i ceną sprzedaży - o ile wcześniej była ona na poziomie 2gr to teraz różnica wynosi około 7gr. W tabeli zestawienie zmian w okresie 28.02-31.03.2020.
W minionych miesiącu (lutym) liderem wzrostów był frank szwajcarski (CHF) - jego kurs wzrósł o około 1,5%. Wzrosły kursy również dolara amerykańskiego (USD) oraz euro (EUR) - były to wzrosty w granicach 0,75% - 0,91%. Jedyną walutą, która na przestrzeni miesiąca odnotowała spadki był funt brytyjski (GBP) - spadek o około 0,9%. W tabeli zestawienie zmian w okresie 31.01-28.02.2020.